عکس ۴k چیست؟

هرچی که نیاز است راجع به ۴k بدانیم

 

اگر شما در حال استفاده از کیفیت HD و Full HD  یک خبر بد برای شما دارم در حال حاضر فرمتی با کیفیتی به مراتی بالاتر در بازار موجود است که اگر فکر می کنید کیفیت HD و Full HD دارای پیکسل های زیاد است، باید بگم که کاملا در اشتباه هستید.

 

۴k چیست ؟

۴k چهار برابر بیشتر از فول اچ تی کیفیت و جزئیات دارد و این یک چیز بسیار خاص برای تلویزیون هایی با اندازه ی ۵۰ اینچ به بالاست.

اندازه فرمت فول اچ تی ۱۹۲۰*۱۰۸۰  است که در تلویزیون های ۴k به ۳۸۴۰*۲۱۶۰ رسیده است. و ۸۲۹۴۴۰۰ پیکسل به بالا در خود جا داده است.

 

چرا به آن ۴k می گویند؟

از آنجایی که عرض تلویزیون های full HD 1080 است و در ۴k تقریبا ۴۰۰۰ است یعنی این مقدار به چهار برابر رسیده این اسم را برای آن انتخاب کردند.

television 4k ultra hd

آیا همه این پیکسل های اضافی مهم است؟

این موضوع خیلی مهم است. پیکسل بیشتر یعنی اطلاعات بیشتر ، اطلاعات بیشتر یعنی تصویر واضح تر ، تصویر واضح تر یعنی تصویر جذاب تر ، و تصویر جذاب تر یعنی لذت بردن بیشتر و لذت بردن چیزی است که ما می خواهیم.

 

پس آیا من تفاوت زیادی را حس خواهم کرد؟

ما در حال صحبت کردن راجع به یک پرش در کیفیت هستیم از SD (480) به HD (1080) و ۴K با ۱۰۸۰ پیکسل در صفحه. اما چند دلیل که ممکن است تو مثل زمانی که تلویزیون خود رو از CRT های قدیمی به تلویزیون های تخت الان تغییر می دهی احساس نکنی .

زمانی مردم از ۴۸۰ به ۱۰۸۰ می روند یک احساس خوبی دارد و یک تغییر بزرگ را احساس می کنند. اندازه صفحه بیشتر شده و کیفیت هم همین طور ولی الان از نظر اندازه تقریبا یکسان است تازه در خیلی از مدل های محبوب در محدوده ۴۰ اینچ تا ۷۰ اینچ در حال سقوط کردن است.

البته در دو موضوع شما می توانید کیفیت خوبی را احساس کنید : ۱) تماشا کنید محتوا و مطالب را از طریق آن ۲) به اندازه کافی به آن نزدیک شوید.

 

به اندازه کافی به آن نزدیک شوید؟

بله. فاصله خیلی می تواند تاثیر گذار در این زمینه باشد اگر به یا داشته باشید تحقیقاتی که اپل بر روی شبکیه و فاصله تا صفحه انجام داده بود متوجه می شوید.

برای تشخیص پیکسل ها بیشتر فاصله خیلی می تواند موثر واقع شود. و این نمودار این را نشان می دهد.

نمودار مقایسه سایز صفحه با فاصله بیننده از صفحه 

 

تفاوت ۴k  با Ultra HD چیست؟

می‌توان بزرگترین تفاوت دو عنوان بالا را بدین گونه بیان کرد. ۴K استاندارد سینما و تولیدکنندگان محتوا و UHD استاندارد تولیدکنندگان صفحه‌نمایش و تلویزیون و پخش‌کنندگان محتوا است. برای بررسی دلیل تناقض بوجود آمده کمی به گذشته باز می‌گردیم و تاریخچه این دو استاندارد را مرور می‌کنیم.

واژه ۴K توسط کنسرسیوم سینمای دیجیتال عنوان شد. کنسرسیومی متشکل از استودیوهای فیلم‌سازی که استاندارد تولید محتوا را تعیین می‌کند. رزولوشن تعریف شده برابر ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ پیکسل، ۴ برابر رزولوشن استاندارد قبلی تولید و ویرایش محتوا (۲k یا ۲۰۴۸ در ۱۰۸۰ پیکسل)، است. واژه ۴K نیز به معنی ۴ هزار پیکسل افقی است هم‌چنین با استفاده از JPEG2000 که عمق رنگ ۱۲بیت و بیت‌ریت تا ۲۵۰ مگابیت بر ثانیه دارد، فشرده و پخش می‌شود.

UHD یا Ultra High Definition استاندارد ارتقا یافته full HD است که رزولوشنی برابر ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ داشت. UHD رزولوشن قبلی را ۴ برابر کرده است و به عدد ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ رسیده است. همانطور که ملاحظه می‌کنید UHD و ۴K متفاوت هستند و در حالی که تمامی تلویزیون‌های موجود برچسب ۴K را یدک می‌کشند، در واقع از رزولوشن UHD بهره می‌برند. با این که تعداد اندکی از پنل‌های موجود از رزولوشن ۴K و در نتیجه نسبت تصویر ۱.۹:۱ استفاده می‌کنند، اکثر تلویزیون‌های موجود از استاندارد UHD و نسبت تصویر ۱.۷۸:۱ استفاده می‌کنند.

 

۸k  چیست؟

در حالی که ۴k هنوز در حال ظهور است، فن آوری ۸k مدتی است  در بازار خود نمایی می کند و بسیاری از تولید کنندگان تلویزیون مجموعه هایی از نمونه های اولیه ۸k را به نمایش گذاشته اند. تمامی مشکلات انتقال فن آوری ۴k زمانی سخت تر می شود که می خواهید جزئیات کافی را برای پر کردن ۷۶۸۰ x 4320 پیکسل تلویزیون های ۸k فراهم آورید. تحقیقات شبکه جهانی NKH نشان می دهد که کیفیت ۸k به حدی است که تشخیص تصویر از واقعیت را برای افراد سخت می سازد. این پدیده را می توان کامل ترین شکل تلویزیون به شمار آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *