مگاپیکسل چیست ؟ آیا تعداد مگاپیکسل بیشتر همیشه به معنی کیفیت عکس بهتر است ؟

اگر شما یک یک دوربین با قابلیت ۶ مگاپیکسل را سال پیش خریداری کرده بودید حتما امروز تصمیم میگیرید که یک دوربین ۱۲ مگا پیکسلی تهیه کنید.اما واقعا این چه مطلبی را برای ما بازگو می کند ؟ آیا واقعا تعداد مگاپیکسل های بیشتر باعث داشتن کیفیت تصویر بهتر است یا فقط فریب های تبلیغاتی و بازاریابی است ؟ پاسخ اینکه آیا مگاپیکسل ها در کیفیت تصویر دریافتی تاثیر دارند یا خیر قطعا بله است. به خاطر دارم اولین دوربین دیجیتالی که خریداری کرده بودم یک دوربین ۱و نیم مگاپیکسلی بود که در آن زمان برای خودش کیفیت دیجیتال قابل قبولی داشت اما در حال حاضر با نگاه کردن به تصاویر آن دوربین به این موضوع پی می برم که واقعا با اضافه شدن مگاپیکسل های بیشتر کیفیت تصاویر دوربین گوشی من امروزه از آن دوربین دیجیتال به مراتب بسیار بسیار بهتر است. قبل از اینکه به سراغ ادامه ماجرا برویم بهتر است با هم بررسی کنیم که اصلا منظور ار مگاپیکسل یا Megapixel چیست.

مگاپیکسل چیست ؟

 

مگاپیکسل یا Megapixel چیست ؟

اما Megapixel واقعا چیست و چه ارتباطی به کیفیت تصویری دارد که شما مشاهده می کنید ؟ برای ساده تر شدن درک این موضوع توجه کنید که هر مگاپیکسل به معنی وجود یک میلیون پیکسل در یک تصویر است . اگر شما پهنا و ارتفاع هر پیکسل تصویری که توسط دوربین شما ایجاد می شود را بدانید تخمین اینکه دوربین شما چند مگاپیکسل واقعی است تقریبا ساده می شود. برای مثال برای دوربینی که تصاویر ۶۴۰ در ۴۸۰ پیکسل را تولید می کند کافیست این اعداد را در هم ضرب کنید تا عدد ۳۰۷,۲۰۰ پیکسل در مجموع ایجاد شود ، خوب طبیعی است که چنین عکسی از یک دوربین گرفته شده است که یک سوم مگاپیکسل کیفیت تصویر آن است ، اگر این عدد به یک میلیون می رسید تازه دوربین شما یک مگاپیکسل کیفیت تصویر داشت.در تصاویر صفحات نمایش ملاک کیفیت تصویر PPI یا Pixel Per Inch است ، طبیعتا هر چقدر تعداد پیکسل های یک عکس بیشتر باشد تصویر برای کاربری که آن را مشاهده می کند وضوح بیشتری خواهد داشت و تصاویر حتی با Zoom شدن نیز کمتر شطرنجی می شوند.

چه تعداد مگاپیکسل برای کار من لازم است ؟

اینکه چه اندازه یا چه تعداد مگاپیکسل برای شما لازم است کاملا به نیاز شما بستگی دارد. اگر شما می خواهید تصاویر خود را در وبلاگ یا وب سایت یا بصورت اینترنتی ارائه کنید از یک تا سه مگاپیکسل بهترین و مناسبترین کیفیت به شمار می رود تا بیننده وب سایت شما هم براحتی بتواند تصویر را بدون مشکل و سریعت مشاهده کند. اگر می خواهید از تصاویر خود در صنعت چاپ استفاده کنید باز شرایط متفاوت تر خواهد بود ، اگر بخواهید روی کاغذ ۶×۴ پرینت بگیرید تصاویر دو مگاپیکسلی هم جوابگوی کار شماست ، اگر می خواهید روی کاغذ ۱۰×۸ پرینت بگیرید تصاویر با کیفیت پنج مگاپیکسل و در نهایت اگر می خواهید تصاویری به اندازه ۱۴×۱۱ اینچی چاپ کنید بهترین حالت استفاده از هفت یا بیشتر از آن پیشنهاد می شود.اگر شما از مشاهده کردن تصاویر در صفحه مانیتور خود لذت می برید و یا آنها را در یک وب سایت برای دوستانتان آپلود می کنید یک دوربین ۱ مگا پیکسلی نیز جوابگوی کار شما خواهد بود و این پیشنهاد به این دلیل است که مانیتور کامپیوتر شما معمولا تصویری با ابعاد ۱۰۰۰×۱۰۰۰ پیکسل یعنی یک مگاپیکسل را به شما نمایش می دهد.

MegaPixel چیست

 

البته معمولا با توجه به اینکه افراد دوست دارند تصاویر خود را کمی ویرایش و یا برش دهند پیشنهاد می شود که از دوربین هایی با کیفیت ۳ مگاپیکسل یا بیشتر استفاده شود. هر اندازه که شما در کارهای گرافیکی تبهر داشته باشید و بخواهید بر روی تصاویر ویرایش انجام دهید به همان میزان به تعداد پیکسل های بیشتری برای نمایش تصاویر و به ویژه Zoom کردن در تصاویر نیاز خواهید داشت. زمانیکه شما تصاویر خود را چاپ می کنید معمولا به تعداد مگاپیکسل های بیشتری نیاز خواهید داشت. اگر تعداد مگاپیکسل های مورد نیاز برای تصویر شما که قرار است چاپ شود وجود نداشته باشد تصویری که چاپ می شود دقیق و واضح نخواهد بود. اگر طراح گرافیک باشید و کار طراحی بنرهای تبلیغاتی انجام داده باشید حتما به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین مسائل در کیفیت بالاتر بودن تعداد مگاپیکسل است مخصوص زمانیک قرار است یک بنر با ابعاد بسیار بزرگ چاپ کنید. از مثالهایی که در بالا برای انواع و اقسام کاربردها عنوان کردیم به عنوان یک راهنما استفاده کنید. البته دقت کنید که در اخرین مثال عنوان کردیم که برای چاپ تصاویر ۱۴×۱۱ اینچ و بزرگتر پیشنهاد می شود که از دوربینی با ۷ یا بیشتر از ۷ مگاپیکسل استفاده شود اما باور کنید که همین دوربین ۷ مگاپیکسلی نیز می تواند تمامی کارهای پرینت بزرگتر را نیز انجام دهد. دقت کنید که زمانیکه تصویر شما بسیار بزرگ قرار است چاپ شود کاربری که آن را مشاهده می کند نیز در فاصله دوری از تابلو یا بنر قرار می گیرد و این موضوع باعث می شود به مگاپیکسل های بیشتر نیازی نداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *